V Podbrdském muzeu se bude konat Slavnostní zahajovací koncert Festivalu J. J. Ryby

Kdy: 16. 9. 2022 19:00 - 21:00

Kde: Podbrdské muzeum

Zahajovací koncert

Zahajovací koncert se bude konat v pátek 16. září 2022 od 19 hodin v Rožmitále pod Třemšínem v Galerii Podbrdského muzea.
Vstupenky v ceně 150,- Kč plné vstupné, 100,- Kč zlevněné vstupné pro seniory, ZTP a studenty. Vstupenky je možné zakoupit v pokladně Podbrdského muzea. Rezervace: 311 249 262.

Typ akce: hudba (koncert)

Zahajovací koncert„ROŽMITÁLSKÉ A SVĚTOVÉ PREMIÉRY“

Sekce Rybova symfonická hudba a Rybův interpret.

Zahajovací koncert 5. ročníku Festivalu Jakuba Jana Ryby se tradičně odehraje v Rožmitále pod Třemšínem. Opět představíme jeden z Rybových instrumentálních koncertů, tentokrát rožmitálskou a světovou premiéru Koncertu pro cembalo a orchestr C dur, který má však to specifikum, že sólový part cembalového koncertu byl ztracen, a proto jsme pro 5. ročník vyhlásili skladatelskou soutěž o jeho dokomponování na základě dochovaných orchestrálních partů. Vítězem soutěže se stal královéhradecký varhaník Václav Uhlíř. Provedení cembalového koncertu bude radostné, plné svěží invence a doufáme, že i přiměřeně virtuózní. Podobná je ve všech těchto aspektech i Bachova Orchestrální suita č. 1 C dur, BWV 1066, která je sice svým hudebním jazykem pevně ukotvena v barokním období, ale svou energií a celkovým nábojem dobře koresponduje s Rybovým dílem, které bude následovat bezprostředně. Koncert doplní Symfonie A dur Rybova současníka a českého rodáka Jana Křtitele Vaňhala, který za svého života patřil k nejpopulárnějším a nejobdivovanějším autorům.

Dramaturgický úvod Zdeněk Klauda, Vojtěch Spurný a Václav Uhlíř.

Po koncertě navazuje beseda s Rybovým interpretem: Vojtěch Spurný

Johann Sebastian Bach: Orchestrální suita č. 1 C dur, BWV 1066

Jakub Jan Ryba/Václav Uhlíř – vítěz skladatelské soutěže: Koncert pro cembalo a orchestr C dur

Jan Křtitel Vaňhal: Symfonie A dur