Závěrečný koncert Festivalu J. J. Ryby se mší sv. obětovanou za Jakuba Jana Rybu

Kdy: 23. 9. 2022 18:00 - 21:00

Kde: Kostel Povýšení sv. Kříže

Závěrečný koncert

Závěrečný koncert se bude konat v pátek 23. září v kostele Povýšení sv. kříže ve Starém Rožmitále.
18:00 Mše sv. obětovaná za Jakuba Jana Rybu
19:00 Pietní vzpomínka s modlitbou u Rybova hrobu
19:30 Závěrečný koncert duchovní hudby

Vstupné dobrovolné.

Typ akce: hudba (koncert)

Závěrečný koncert„MŮŽE BÝT OSOBITÁ ESTETIKA FUNKČNÍ PRO DOPROVOD LITURGICKÉ HUDBY?“

Mše sv. k poctě sv. Kříže obětovaná za Jakuba Jana Rybu
pátek 23. září 2022 v 18:00

Jedním ze záměrů Festivalu Jakuba Jana Ryby je i reflexe soudobé liturgické hudby. Autorskou reflexi doprovodné liturgické hudby Mši sv. představí Jaroslav Pelikán, flétnista a hudební skladatel.

„DĚTSKÝ PĚVECKÝ SBOR ČESKÉHO ROZHLASU ZPÍVÁ V ROŽMITÁLE PRIM!“

Závěrečný duchovní koncert
pátek 23. září 2022 v 19:30

Rybova duchovní hudba.

Ústředním dílem dramaturgie sborového koncertu věnovanému duchovní tvorbě bude mimořádně krásná a náročná kompozice Františka Gregora Emmerta Magnificat, kde se k Dětskému pěveckému sboru Českého rozhlasu pod taktovkou Věry Hrdinkové přidají sólistky Soňa Godarská a Jarmila Balážová. V premiéře zde také zazní nová skladba Jaroslava Pelikána Salve Regina. Z Rybova odkazu věnovanému dětem uvedeme výběr z Rozličných nábožných zpěvů pro začátečníky ve zpěvu z r. 1815, kde zhudebnil své vlastní texty z díla Radovánky nevinných dítek o Vánocích, některé z nich jsou kompozicemi nepastorálními. Tvorbě chrámových kantát se Johann Sebastian Bach věnoval hlavně v době, kdy byl kantorem a varhaníkem v kostele sv. Tomáše v Lipsku. Z této doby se dochovaly tři ročníky kantát, určených pro nedělní a sváteční bohoslužby. Využívají obsazení malého nebo většího orchestru, sólistů a sboru. Program bude doplněn jak duchovními skladbami historickými, tak z 20. století zejména české provenience.

Dramaturgický úvod Věra Hrdinková a Zdeněk Klauda

Jaroslav Pelikán: Salve Regina, Jan Campanus Vodňanský: Rorando coeli,

Karel Blažej Kopřiva: Salve Regina, Jakub Jan Ryba: Rozličné nábožné zpěvy pro začátečníky ve zpěvu (výběr), Johann Sebastian Bach: Unser Mund sei voll Lachens, BWV 110,
Bohuslav Martinů: Píseň nábožná, Jan Novák: Gloria, František Gregor Emmert: Magnificat

Soňa Godarská – soprán, Jarmila Balážová – mezzosoprán,

L'Armonia Terrena Ensemble, Jiřina Marešová – pozitiv

Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu

dirigentka Věra Hrdinková

Kostel Povýšení sv. Kříže, Rožmitál p. Tř.

Anthonea Musica, s.r.o.
Datum vložení: 18. 7. 2022 11:08